Сила громади

Українські лікарі в Італії: місія здійсненна

Лікар, який у складі бригади гуманітарної допомоги опинився в Італії, в ексклюзивному коментарі Гал-інфо розповів про особливості роботи української місії.
Дмитро Шкурупій – лікар із Полтави. Працює завідувачем кафедри анестезіології та інтенсивної терапії в Українській медичній стоматологічній академії. Але зараз він у складі бригади українських медиків перебуває в італійському місті Урбіно й допомагає боротися з пандемією COVID-19.
– Як Ви потрапили до складу бригади гуманітарної допомоги?
– Італійці звернулись до нашого уряду з проханням про допомогу. Уряд відповідно дав доручення Міністерству охорони здоров’я, а воно у свою чергу подало інформацію в регіони. Мені зателефонував головний анестезіолог Міністерства охорони здоров’я професор С. Дубров, і я прийняв його пропозицію. На нашому місці так само могли бути зовсім інші лікарі, але все одно ці 20 медичних працівників від України полетіли б сюди.
– Як Вас зустріли в Італії?
– Зустріли дуже добре. Нас увесь час супроводжує опіка місцевих органів влади. В аеропорту зустрічали представники Міністерства охорони здоров’я Італії та представники Посольства України в Італійській Республіці. Тут для нас організували проживання, харчування. На зміну в лікарню привозять і забирають машиною. Ми забезпечені усіма засобами захисту. Загалом італійці дуже емоційні та позитивні. Коли ми виїжджали з аеропорту, охорона, яка стояла на виїзді, віддавала честь. Також на вході до готелю було написано українською «дякуємо». Ставлення до нас дуже позитивне, італійці вдячні самому факту, що їх підтримали. Вони були б щасливі й від моральної підтримки, а тут ще й гуманітарна допомога.
– Хто входить до Вашої бригади і які обов’язки Ви там виконуєте?
– Нас тут перебуває 20 людей. По 10 людей зі сторони МОЗ України й зі сторони МВС. У складі групи є медсестри, терапевти, хірурги, але більшість – це анестезіологи. Нас розділили навпіл для роботи у 2 шпиталях. Один, той, що я в ньому, – в Урбіно, а інший – у місті Пезаро, за 30 кілометрів від нас. Нас розподілили по відділеннях, і відповідно ми потрапили у свої профільні. Ми виходимо на зміни разом з італійськими лікарями й виконуємо свою роботу.
– Чи не виникає мовного бар’єру у спілкуванні з італійськими медиками?
– Обов’язково є люди зі знанням англійської. Крім того, італійська утворилася з латини, яка в медицині використовується весь час. Тому професійні терміни ми розуміємо чудово.
– Які особливості роботи зараз в італійських лікарнях?
– Звичайно, є загальнодержавні рекомендації, але, орієнтуючись на них, кожна окрема лікарня, залежно від ситуації і своїх можливостей, вирішує, як їм організовувати роботу. У лікарні, де я працюю, дуже вдало розподілили зони перебування хворих. Вони відділили частину лікарні, де перебувають інфіковані хворі, і ту, де обслуговують людей без коронавірусу.
Також тут дуже багато використовують одноразових матеріалів. Увесь час змінюють рукавички, маски. Залежно від того, з хворими якої важкості ви працюєте, різні засоби захисту. Ми працюємо в хірургічній піжамі, в одноразовому халаті, на нас 3 пари рукавичок
і 2 маски, одна з яких – це респіратор, спеціальні окуляри і зверху цього – пластиковий світлопроникний щит.
Для особистих речей дають спеціальний пакет, куди ми можемо покласти телефони, годинники, різні дрібні речі, і це все герметично закривається. Цей пакет ми можемо відкрити тільки тоді, коли виходимо з цієї інфікованої зони. Спочатку Італія не була ідеально забезпечена цими ресурсами, але зараз усе нормалізується.
– Італійські лікарні досі працюють у посиленому режимі?
– Режим посилений, але на даний момент це не катастрофа. Ще на минулому тижні була проблема з лікарняними ліжками. Зараз епідемія вже починає потихеньку згасати, але все одно навантаження на лікарів в 1,5–2 рази вище, ніж зазвичай. Не вистачає і медсестер, тому деяку сестринську роботу лікарі беруть на себе.
– Яку загалом ситуацію Ви бачите в країні?
– На вулиці людей немає. Вони виходять тільки в магазин чи аптеку. І, звичайно, ті, хто має працювати, виходять на роботу. Усі інші перебувають удома. Але в італійському суспільстві є така особливість: вони звикли збиратися компаніями, спілкуватися, і їм було дуже важко обмежити ці контакти. Зараз вони самі зазначають, що епідемія пішла на спад тільки тоді, коли ввели жорсткі обмеження та штрафи за перебування на вулиці.
– Хто з представників України підтримує з Вами зв’язок?
– З нами є представниця Міністерства охорони здоров’я, вона сама лікарка-анестезіолог і так само працює з нами на змінах. Також вона підтримує зв’язок із Міністерством охорони здоров’я.
– Чи обіцяють Вам оплатити перебування в Італії?
– Переліт і засоби захисту забезпечила українська сторона, а проживання і харчування фінансується Італією. Офіційно ми у відрядженні і, швидше за все, нам просто його оплатять, як це зазвичай робиться. Ніяких додаткових виплат не передбачено. Але це мої припущення, точної інформації у нас на сьогодні немає.
– Коли Вас обіцяють повернути в Україну і чи збираються відправляти на ізоляцію?
– Офіційно ми на 2 тижні у відрядженні, а що буде далі, ще точно не знаємо. Можливо, нас повернуть, і ми будемо на карантині. Якщо не захворіємо, нас можуть відправити працювати в лікарні, де вже є хворі на коронавірус. Може, так трапитися, що наше відрядження продовжать. Наразі точно ми ще нічого
не знаємо.
– Відчуваєте себе героєм?
– Жоден із нас не відчуває себе героєм. Нами рухає більше професійна зацікавленість і любов до своєї справи.
– Що, на Вашу думку, варто робити українцям, щоб не повторити долю Італії?
– Тут одна відповідь – профілактика. Коронавірус прийде в Україну у будь-якому разі, і якщо ми хочемо, щоб жертв було менше, щоб була можливість розподілити медичні ресурси, нам дійсно дуже важлива профілактика.
У нас це більш суворий карантин, обмеження виходити на вулицю, особливо для людей старшого віку, необхідність дотримуватися дистанції, заборона на масові збори. Вірус передається повітряно-крапельним шляхом, тому оптимальне рішення – це триматися подалі від людей. Це перериває передачу вірусу. У середньому одна людина може заразити до 9 осіб.
І треба не забувати, що вірус може бути у вашому організмі, але поки що безсимптомно. І в цей момент ви вже є переносником захворювання. Тому свої соціальні контакти на час карантину варто обмежити.
Важливо, щоб люди хворіли поступово, тоді нам усього вистачить. Якщо наші громадяни дотримуватимуться карантину, то я сподіваюся, що епідемія не піде за італійським сценарієм. Знову ж таки, через особливості італійського менталітету і через велику кількість населення старшого віку, яке важче переносить хворобу, в Італії відбувся настільки мас-
штабний спалах вірусу.
Спілкувалася Олеся ФІЛОНЕНКО.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *